Wołowina

MIĘSO Wołowe
Mięso wołowe doskonale nadaje się na rosół, do pieczenia, duszenia i smażenia. Mięso ma kolor ciemnoczerwony. Wołowina jest bardzo wartościowym mięsem, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Jest mięsem cenionym przez smakoszy. Godna uwagi jest nie tylko jej smakowitość, ale też właściwości odżywcze. Około połowa tłuszczu zawartego w wołowinie to korzystny dla zdrowia tłuszcz nienasycony. Co ciekawe, zmiany w standardach hodowli doprowadziły do spadku zawartości tłuszczu ogółem – o ok. 20 % w ciągu 30 lat. 100g Chudej wołowiny zawiera około 20g wysokowartościowego i łatwo-przyswajalnego białka pierwszej klasy.
Wołowina jest jednym z najlepszych źródeł sprzężonego kwasu linolowego (CLA) mającego wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. Zawiera także witaminy B6 która współuczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz witaminy B12 pozwalającej na dotlenienie mięśni. Wołowina wygrywa również np. z kurczakiem jeżeli chodzi o wyższą zawartość żelaza. Żelazo jest bowiem ważnym składnikiem hemoglobiny i mioglobiny. Jest bogata w aminokwas – alaninę, który chroni mięśnie przed spaleniem w momencie niedoboru węglowodanów dzięki zdolności wytwarzania cukru z białka.


Oferta

Polędwica wołowa

Polędwica wołowa jest jedną z najcenniejszych gatunków mięsa. Znajduje się ona w tylnej ćwierćtuszy wołowej. Jest to w miarę wąski i długi pasek wzdłuż grzbietu. Polędwicę można wykorzystywać w zupach, przekąskach, do robienia steków.

Ligawa wołowa

Ligawa wołowa zwana również “fałszywą polędwicą”. Wyrazisty smak w kolorze krwistoczerwonym. Ligawa posiada szerokie zastosowanie kulinarne można ją m.in. piec oraz dusić. Pochodzi z udźca, z mięśnia który utrzymuje kręgosłup w części krzyżowej. Mięso jest chude.

Zrazowa górna

Zraza wołowa górna jest elementem udźca wołowego. Jest ona bardziej marmórkowa od zrazy dolnej. Posiada również trochę drobniejsze włókniny mięśniowe tym samym jest bardziej delikatna w smaku od zrazy wołowej dolnej. Można ją piec w całości, dusić lub obrabiać termicznie techniką sous vide.

Zrazowa dolna

Zraza wołowa dolna jest to jeden z mięśni zadu wołowego. Zawiera wiele składników mineralnych takich jak fosfor żelazo lub cynk. Posiada również duże ilości witaminy z grupy B. Jest to chude mięsa bez tłuszczu. Idealnie nadaje się na rolady, tatara czy bitki.

Antrykot

Antrykot wołowy jest mięsem z tuszy wołowej, które znajduje się pomiędzy żebrami a kręgosłupem. Jest to jedno z mięs o najlepszej jakości i smaku. Wykorzystywany jest najczęściej do przyrządzania steków.

Rostbef

Rostbef wołowy jest bardzo delikatnym, miękkim i jasnoczerwonym mięśniem grzbietowym z części tuszy wołowej. Posiada minimalną ilość tłuszczu co wpływa tylko pozytywnie na jego smak. Zastosowania kulinarne są niezliczone.

Kark wołowy

Kark wołowy jest silnie zatłuszczonym mięsem między 8%-18%. Mięso jest dość twarde i żylaste. Należy do części mięśni grzbietu. Od tego jak bardzo mięso jest tłuste zależy m.in. od wieku rasy, płci zwierzęcia.

Rozbratel

Rozbratel wołowy jest częścią żebra wołowego. Jest to ponownie jeden z najsmaczniejszych części wołowiny z uwagi na jego kruchość i soczystość. Najczęściej używany do steków T-bone.

Łopatka wołowa

Łopatka wołowa pozyskiwana jest z górnej części kończyn przedniej zwierzęcia. Bardzo chude i wyraziste mięso. Świetnie nadaje się do gulaszu. Można również użyć jej do robienia zrazów a nawet upiec jako pieczeń.

Mięso drobne wołowe

Mięso drobne wołowe są to małe kawałki mięsa poprzerastane łonami oraz tłuszczem. Idealne na burgery lub pod wyroby wędliniarskie choć ich zastosowanie z każdym rokiem się powiększa.

Poliki wołowe

Poliki wołowe są uważane za najlepszy i najsmaczniejszy element piątej ćwiartki tj. podrobów wołowych. Potrawy posiadają intensywny i głęboki smak. Jedną z najlepszych form podania jest ich długie duszenie. Są częścią głowizny. Wartościami odżywczymi dorównują polędwicy.

Ogony wołowe

Jądra wołowe to mięso podrobowe tuszy wołowej. Ostry zapach, w kolorze jasnoczerwonym, miejscami lekko żółtym. Są dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Jądra wołowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie wędliniarskim, szczególnie do wyrobu kiszek oraz kaszanek.

Ozory wołowe

Ozór wołowy ma delikatny, bardzo specyficzny smak i zapach. Ozory zwykle są koloru szarego. Mają znaczny przerost tłuszczowy. Mięso ozora jest średnio twarde, ścisłe i pokryte licznymi brodawkami. wykorzystuje się je do przygotowywania potrawek oraz galaret. Często podaje się je w formie smażonej lub duszonej polanej odpowiednim sosem. Ozory wołowe można również marynować lub wędzić. Ponadto wykorzystuje się je do wyrobu wędlin podrobowych, takich, jak: kiszki, salcesony, rolady. Są także dobrym źródłem witaminy B12 oraz wysokowartościowego białka.

Wątroba wołowa

Jest to jedno z najlepszych źródeł witamin z grupy B, bogate w białko. Należy do grupy podrobów wołowych.

Serce wołowe

Serce wołowe ma barwę od czerwonego do różowego. Jest lekko twarde i jędrne. Posiada delikatną błonę oraz niski przerost tłuszczowy. Najczęstszy dodatek do kaszanek, farszów czy pasztetów.

Płuca wołowe

Płuca wołowe zawierają witaminy z grupy B,C,A i PP, só, wapń, jod, magnez, żelazo, cynk, fosfor oraz inne marko i mikro elementy. Wykorzystywane są do gulaszu i zup.

Nerki wołowe

Nerki są organami wewnętrznymi, stanowiącymi część układu moczowego zwierząt rzeźnych. Zaliczane są do podrobów. Tkanka w nerkach jest zbita, jędrna i dość twarda. Powierzchnia mięsa może być wilgotna i połyskująca. Nerki otoczone są około nerkową tkanką tłuszczową. Nerki wołowe charakteryzują się ciemnoczerwonym kolorem oraz niewielkim przyrostem tłuszczowym. Nerki dostarczają dużych ilości wysokowartościowego białka, witaminę A i witaminy z grupy B. Mają niski poziom tłuszczów i nieznaczne ilości cholesterolu. Wykorzystuje się je do zup, potrawek, gulaszów, konserw, kiełbas, pasztetów i rolad.

Wargi wołowe

Wargi wołowe zalicza się do grupy podrobów wołowych. Pochodzą z głowy zwierzęcia. Są wykorzystywane głównie jako wypełniacz mięsny kiełbas, do gulaszów, zup oraz np. do produkcji meksykańskiego TACO. Mięso z warg wołowych używane jest głównie w kuchniach azjatyckich. Poza zastosowaniami kulinarnymi na świecie głównie wykorzystywane są jako bardzo wartościowy składnik karmy dla zwierząt domowych.

Ścięgna wołowe

Pochodzą z nóg bydła domowego. Ścięgna wołowe stosowane są jako żywność tylko w niektórych azjatyckich kuchniach tj. chińskiej, japońskiej, koreańskiej, indonezyjskiej, tajskiej i wietnamskiej. Ścięgno to trudne do sporządzenia i bardzo włókniste przed gotowaniem, ale staje się miękkie po dłuższym gotowaniu (ok.8 godzin) Zawierają duże ilości kolagenu, a po ugotowaniu ich smak jest czasami opisywany jako tłusty pomimo rzeczywistej niskiej zawartości tłuszczu. Smak smażone w głębokim tłuszczu ścięgien wołowych przypomina smak smażonego boczku. Poza Azją, ścięgna wykorzystywane są głównie do produkcji gryzaków dla psów.

Ścięgna karkowe

Jest silnym, elastycznym wiązadłem w środkowej części szyi bydła, które podtrzymuje głowę zwierzęcia. Jasnożółty kolor pochodzi od zawartej w więzadłach elastyny. Więzadła karkowe w większości zawiera bardzo wyrównane włókna kolagenowe, które nie pozwalają się rozciągać. Ścięgna karkowe spożywane są jedynie w kilku krajach świata. Są bardzo bogate w białko (78%), a także zawierają tłuszcz (10%) włókno kolagenowe (0,7%). W większości krajów ścięgna karkowe są suszone i sprzedawane głównie jako pokarm dla zwierząt domowych.

Aorta wołowa

Zalicza się do podrobów wołowych. Jest to tętnica główna bydła domowego, jednocześnie największa tętnica odprowadzająca krew z lewej komory serca. Od niej odchodzą naczynia zaopatrujące w krew cały organizm zwierzęcia, poza płucami. W kilku krajach świata, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie używa się jej do gotowania zup i wywarów. W Europie i na świecie najczęściej używana jest jako suszony pokarm dla psów bogaty w proteiny.

Penisy wołowe

Zaliczane są do kategorii podrobów wołowych. Pozyskiwane z byków oraz cielaków. Tradycja spożywania penisów wywodzi się z medycyny starożytnych Chin. Według niej jedzenie penisów jest tym samym, czym dzisiaj łykanie tabletek na potencję. Dzięki podwyższaniu poziomu „yang” (męskości, aktywności) stała się podstawą profilaktycznej walki z impotencją i bezpłodnością. Na ich bazie powstaje tradycyjna chińska zupa z penisa wołowego. Penis, jako bardzo szanowany specjał, zasługuje na specjalne uznanie. Dlatego też stanowi jedyną bazę zupy. Nie dodaje się innych mięs ani tym bardziej warzyw. W celu zabicia charakterystycznego zapachu, penis wołowy jest moczony w occie a następnie gotowany ok. 2 godzin na wolnym ogniu. W Chinach popularne są również szaszłyki z penisów wołowych. Poza Chinami natomiast, penisy wołowe wykorzystuje się głównie do produkcji pokarmu dla psów bardzo wartościowego i bogatego w proteiny.

Jądra wołowe

Jądra wołowe to mięso podrobowe tuszy wołowej. Ostry zapach, w kolorze jasnoczerwonym, miejscami lekko żółtym. Są dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Jądra wołowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie wędliniarskim, szczególnie do wyrobu kiszek oraz kaszanek.

Księga wołowa

Stanowią część żołądka krowy (żwacz, czepiec, księgi) Świeże księgi najwyższej jakości charakteryzują się jasną lub ciemnoszarą barwą i nieznacznym przerostem tłuszczowym. Tkanka jest elastyczna i spoista. Na ściankach występują charakterystyczne i typowe wypustki. Księgi wołowe są bogatym źródłem kolagenu, witaminy B2, wapnia oraz żelaza. Wykorzystanie – gęste zupy z przyprawami.